Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z wielu małych komórek nazywanych ogniwami fotowoltaicznymi. Te właśnie ogniwa, w zależności od technologii wykonania i łączenia, decydują, jak pracuje dany moduł oraz z jaką ma sprawność.
Podstawowy podział ogniw pod względem technologii wykonania:
monokrystaliczne
polikrystaliczne
amorficzne
CIGS (CIS)
CdTe
- Ogniwa pv z krzemu monokrystalicznego – zbudowane z pojedynczych kryształów krzemu. Podczas procesu produkcji otrzymuje się kryształy krzemu w kształcie walców, które następnie są przycinane do cienkich wielokątnych płytek wykorzystywanych w ogniwach fotowoltaicznych. Sprawność uzyskiwana przez producentów wynosi maksymalnie 25%.
- Ogniwa pv z krzemu polikrystalicznego – moduły wykorzystywane w tych ogniwach składają się z wielu kryształów krzemu. W porównaniu do ogniw z krzemu monokrystalicznego proces produkcji jest dużo łatwiejszy i tańszy jednak przekłada się to na sprawność modułów. Maksymalna sprawność modułów z krzemu polikrystalicznego wynosi 21%.
- Cienkowarstwowe ogniwa pv – panele cienkowarstwowe charakteryzują się niską masą co pozwala na integracje tych paneli z budownictwem ( zastosowanie paneli na pokryciu dachu, okna, szyby fasadowe ). Są tańsze od wariantów monokrystalicznych i polikrystalicznych, jednak wiąże się to z niższą sprawnością ogniw.
Różne źródła podają, ale uśredniając, około 80% rynku fotowoltaiki to panele wykonane w technologii krzemu krystalicznego (polikrystaliczne i monokrystaliczne). Ta grupa zaliczana jest do tzw. I generacji. Są to moduły o sprawności powyżej 20%, a ich grubość oscyluje w granicach 0,2-0,4 mm.
Moduły fotowoltaiczne – zalety:
- Nie powodują szkodliwych emisji.
- Moduły są wytrzymałe a ich użytkowanie praktycznie bezobsługowe. Długa żywotność paneli fotowoltaicznych jest gwarancją ich bezawaryjności.
- Zestawy fotowoltaiczne umożliwiają produkcję energii elektrycznej na miejscu jej odbioru (nie ma strat w przesyle). Tym samym generują oszczędności i umożliwiają wykorzystanie wyprodukowanej energii na potrzeby własne lub odsprzedaż nadwyżek do sieci (niezależność od przedsiębiorstw energetycznych i wzrostów cen energii).